Konyalı işletmeler, güveni ve hijyeni tescilledi

Türk Standardları Enstitüsü tarafından Konya'daki 18 firma ve kuruma Covit-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, Güvenli Turizm ve TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi belgeleri verildi.  Konya Sanayi Odası da, "TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi" belgesini alan ilk sanayi odası oldu. Ödül töreninde konuşan KSO Başkanı Memiş Kütükcü, "Firmalarımız, tedbirlerini eksiksiz aldıklarını tescillemiş oldu" dedi.

Innopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin ev sahipliği yaptığı toplantıya, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ile ödül alan firma ve kurumların temsilcileri katıldı. 

Programın açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, 4 aydır salgının yayılmasının önlenmesi, insan sağlığının korunması ve ekonominin diri tutulması için mücadele verildiğini hatırlatarak, TSE'nin verdiği belgeler ile mücadelenin tescillendiğini ifade etti. 

18 firmaya belge verildiğini belirten Kütükcü, "Burada, 8 firmamıza Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi, 7 kurumumuza Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi, Konya Sanayi Odamızın da dahil olduğu 2 kurumumuza TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi, bir işletmemize de, Covid-19 Sağlıklı Turizm Belgesi verildi. Belge alan 18 firmamız, aldıkları belgelerle kendi alanlarında Covid-19'a karşı güvenli olduklarını, tedbirlerini eksiksiz aldıklarını tescillemiş oldular" dedi. 

Konya'nın Güvenli Üretim Belgesinde ve Güvenli Hizmet Belgesi'nde Türkiye birincisi olduğunu, Sağlıklı Turizm Belgesi'nde de Türkiye 3.'sü olduğunu aktaran Kütükcü, şunları söyledi: "Bir üretim şehri olan Konya'mız, sanayi tesisleriyle, kurum ve kuruluşlarıyla yaşadığımız pandemi sürecinin ve sorumluluklarının farkında. Özellikle sanayi tesislerimizin önemli bir kısmında tedbirlerin alındığını memnuniyetle görüyorum. Ancak tabi küresel bir salgınla karşı karşıya kaldığımız bu süreçte, pozitif vakaların görüldüğü işletmelerimiz de haliyle oluyor.  Daha önce birkaç kez ifade ettim, bugün bir kez daha altını çizmek istiyorum. Konya'mızda şu an için komple karantina uygulanarak kapatılmış bir sanayi tesisi bulunmuyor. Bu bilgiyi, geçtiğimiz günlerde Sağlık İl Müdürlüğümüzde yaptıkları bir açıklamayla teyit ettiler."
Kütükcü, konuşmasında "Her An Tedbir, Her Yerde Tedbir" diyerek, sadece iş yerlerinde değil, iş dışındaki sosyal hayatta da tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

TSE, bu dönemde büyük sorumluluklar üstlendi

Daha sonra konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin de, belge alan tüm firmaları tebrik ederek başladığı konuşmasında, TSE'nin pandemi döneminde üstendiği sorumlulukları anlattı. Salgın döneminin hayatın her alanında, sürdürülebilirliğin temin edilebilmesi için tedbirlerden oluşan yeni bir yaşam düzeni getirdiğini ifade eden Şahin, üretim, hizmet ve turizm sektörlerinde tedbirlerin bir araya getirildiği güvenli üretim, güvenli hizmet sektörlerinin nasıl olabileceği ile ilgili bir çalışma yaptıklarını, bu belgelerin aynı zamanda güvenin de bir timsali olacağını ifade etti. 

Hiçbir mağduriyet yaşanmaması için çalıştık

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de, Türkiye'nin bu dönemi en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunu, alınan tedbirler ile bu zorlu dönemin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Üretimin durmaması için çalışıldığını anlatan Büyükdede, "Yurt içi sanayimizin yetkinlikleri sayesinde ihtiyaç duyulan her türlü ürüne kolayca erişebildik. Biz de bakanlık olarak attığımız her adımda insanı önceledik. Üretimin her alanında faaliyet gösteren işletmelerde, herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçtik. Bakanlığımızın ilgili kuruluşlarından olan TSE de bu süreçte tüm kaynak ve imkanlarını Covit-19 ile mücadeleye seferber etti" ifadelerini kullandı. 

Konya üretmeyi seven bir şehir

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, Türkiye'nin hem ücretsiz sağlık hizmetleri ile hem de nitelikli sağlık hizmetleri ile tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi. Oluşturulan tedbirler ile sanayi üretiminin devam ettiğini aktaran Altay, "Bugün gerçekleştirdiğimiz belgelendirme töreni, Konya sanayisinin Konya'daki kurumların işlerini ne kadar düzenle, tertiple yaptıklarının göstergesi. Konya üretmeyi seven bir şehir. Bizler de üretimi desteklemek için elimizden gelen hür türlü gayreti gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz" diye konuştu. 

Toplumun her yerinde tedbirlere dikkat etmeliyiz

Son olarak konuşan Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, verilen sağlık hizmetleri noktasında şanslı bir ülke olduğumuzu söyledi. Önleyici tedbirler noktasında tüm insanların üzerine düşen görevler olduğunu vurgulayan Vali Özkan, "İnsanlarımız maske, mesafe, hijyen ile ilgili hassasiyetleri unutmamalı. Toplumun neresinde olursa olsun, bunlara dikkat edilmeli. Hep beraber öngörülen sağlık şartlarını yerine getirmeliyiz. Vatandaşa güven verecek standartların Konya'da yerine getirilmesi de bizim için ayrıca önemli. Bu noktada bugün belge alan tüm firma ve kurumlarımızı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Konya'da belge verilen firma ve kurumlar şu şekilde: 

Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi alan firmalar 

- HELVACIZADE GIDA İLAÇ KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş. (Türkiye'de ilk Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini almaya hak kazandı)
- ZADE VİTAL İLAÇ KİMYA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
-KONYA ŞEKER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - 
- HİDROKON KONYA HİDROLİK MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
- İLKO İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
- MIHOĞLU HALI YIKAMA 
- KOMBASSAN KAĞIT MATBAA GIDA VE TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş.
- EKREM COŞKUN GIDA HİZMET İŞLERİ NAKLİYE OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
- GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. - KAZIMKARABEKİR ŞUBESİ
- MEDİKAL 2000 TIBBİ CİHAZLAR VE İLERİ TEKNOLOJİ SAN. VE TİC. A.Ş.

Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesini almaya hak kazanan kuruluşlar: 

- KONYA TİCARET ODASI (İlk ticaret odası)
- KONYA ESNAF ODASI (İlk esnaf odası)
- INNOPARK KONYA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ YÖNETİCİ A.Ş.  (İlk Teknoloji Geliştirme Bölgesi)
- KONYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ (Hinterlandında ilk belge alan organize sanayi bölge müdürlüğü)
- MEDA EĞİTİM ÖĞRETİM TİC. LTD. ŞTİ. - YOLLARBAŞI ŞUBESİ (İlk Engelli Bakım Merkezi)
- T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ (İlk üniversite rektörlüğü)
- KONYA TİCARET BORSASI  (Hinterlandında ilk belge alan ticaret borsası)

"TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi" belgesini alan kurumlar

- KONYA SANAYİ ODASI (İlk Sanayi Odası)
-KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (İlk üniversite)

Covid-19 Güvenli Turizm Belgesini alan firma

-EKREM COŞKUN DÖNER GIDA TİC. LTD. ŞTİ.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar