KARATAY BELEDİYESİ’NDEN İNSAN HAYATINA DOKUNAN BİR PROJE DAHA


MESLEKİ GELİŞİM VE UYUM PROJESİ İLE HEM MESLEKİ GELİŞİM HEM DE İSTİHDAMA DESTEK SUNULACAK

KILCA: ARA ELEMANIN EĞİTİMİNE VE İSTİHDAMINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Karatay Belediyesi ve KOP işbirliğiyle hazırlanan "Mesleki Gelişim ve Uyum Projesi" için ilk imzalar atıldı. Üç ayaktan oluşan söz konusu projeyle Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek Karatay'daki 3 okula Robotik Kodlama Atölyesi, Spor Atölyesi ile El Sanatları Atölyeleri kurulacak. Alanında uzman isimler tarafından verilecek eğitimler sonucunda hem Konya'nın ihtiyacı olan ara elemanın eğitilmesi ve istihdamına katkı sunulacak hem de teknolojiyi sadece tüketen değil aynı zamanda teknolojiyi üreten gelecek nesillere bir kapı aralanmış olacak.

Karatay Belediyesi ve Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı(KOP), Karatay'da önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Karatay Belediyesi ve KOP işbirliğiyle hazırlanan "Mesleki Gelişim ve Uyum Projesi" için KOP İdaresi Başkanlığı'nda imza protokolü, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur tarafından gerçekleştirildi.

TEKNOLOJİYİ YALNIZCA TÜKETEN DEĞİL, ONU ÜRETEN NESİLLER YETİŞECEK

Konya Göç İdaresi İl Müdürlüğü, Konya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR) ile Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nin de destek verdiği proje protokol töreninde konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, belediye olarak 7'en 70'e herkese ve ilçemizdeki her alana hizmet verdiklerini söyledi.

Başkan Hasan Kılca, "Rutin belediyecilik hizmetlerimizin yanı sıra sosyal, kültürel, eğitim ve sağlık alanında da önemli gayretlerimiz var. Bu kapsamda da her geçen gün özgün, yepyeni projelere imza atıyor ve yeni kurslar açıyoruz. Bugün de bunlardan biri olan Mesleki Gelişim ve Uyum Projemizin protokolünü KOP İdaremizle imzalıyoruz. Birçok kurum ve kuruluş da projeye destek veriyor. Ben tüm kurum temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı ilçemizdeki 3 okulumuza Robotik Kodlama Atölyesi kuruyoruz. Bu projeyle teknolojiyi yalnızca tüketen değil, teknolojiyi üreten nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Hemşehrilerimizin geleceğe daha iyi ve çok daha donanımlı bir şekilde hazırlanmalarına katkı sunuyoruz. Uzmanlar tarafından verilecek eğitimlerle robotik kodlamanın Konya ve Karatay'da yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Böylelikle geleceğin bilim adamları ve teknoloji yıldızlarının yetişmesine vesile oluyoruz inşallah" dedi.

KONYA'MIZDAKİ ARA ELEMANIN EĞİTİMİNE VE İSTİHDAMINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Karatay Belediyesi ile KOP İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan Mesleki Gelişim ve Uyum Projesi protokolü yalnızca Robotik Kodlama Atölyeleri'nin kurulmasıyla sınırlı değil.

Söz konusu projeyle ayrıca 3'er adet Spor Atölyesi ve El Sanatları Atölyesi'nin de kurulacağını söyleyen Hasan Kılca, proje ortağı kurumların uzmanlarının projeye dahil olacak vatandaşlara eğitim ve seminerler vereceğini, böylece hem Konya'nın önemli bir ihtiyacı olan ara elamanın eğitilmesi ve istihdamına da katkı sağlayacaklarına vurgu yaptı.

Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: "Konyamız, turizm ve ticaretin yanı sıra sanayinin de bir hayli geliştiği ülkemizin önemli şehirlerinden. Dolayısıyla sanayilerimizde önemli bir ihtiyaç olan ara elemanın eğitimi ve istihdamına da katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu konuda da gerekli çalışma yapılacak ve sektörler belirlendikten sonra söz konusu sektörlerde çalışmak isteyen 16-40 yaş aralığında olan ve herhangi bir gelire sahip olmayan vatandaşlara, halk eğitim aracılığıyla mesleki gelişim eğitimler verilecek. Eğitimini alan ve kendini iyi yetiştiren vatandaşların istihdam edilmesine kapı aralanacak. Bu arada projemizin dahi olduğu KOPSOGEP programına şu ana kadar 290 kurum başvuru yapmış. 21 proje desteklenmeye hak kazanmış, Konyamızda ise 82 proje başvurusu yapılmış ve 4 proje desteklenmeye hak kazanmış. Mesleki Gelişim ve Uyum Projemiz de bu projeler arasında. Bu vesileyle de mutluyuz. Katkısı ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum."

 KARATAY BELEDİYESİ BUGÜNE KADAR İNSAN HAYATINA DOKUNAN BİRÇOK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur da Karatay Belediyesi ile birlikte bugüne kadar önemli projeler hayata geçirdiklerini belirterek, katkı ve gayretlerinden dolayı Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca'ya teşekkür etti.

Halil İbrahim Tongur, "Karatay Belediyemiz, vatandaşlarımızın hayatlarına dokunan pek çok proje üretiyor. Bu vesileyle Başkanımız Sayın Hasan Kılca ve proje yönetimini tebrik ediyorum. Bu projemiz ile de program kapsamına giren vatandaşların mesleki gelişim ve istihdamına katkı sunulmuş olacak. Dolayısıyla Mesleki Gelişim ve Uyum Projesi ile hem insanımızın hayatlarına dokunulmuş olacak hem eğitim ve istihdamlarına destek olunacak. Ben, projenin hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar