Geleceğin insan kaynağını yetiştirecek protokolün imzaları atıldı.

Konya Organize Sanayi Bölgesi, Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya Teknik Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) ile Mevlana Kalkınma Ajansı arasında "Eğitimde Sosyal ve Bilimsel İş Birliği Uygulama Protokolü" imzalandı. 

Protokol töreninde konuşan Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memiş Kütükcü, Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Konya Teknik Üniversitesi'nin iş birliği protokolü yapıyor olmasının çok anlamlı ve kıymetli olduğunu söyledi. Protokolün bir model olmasını temenni ettiklerini ifade eden Kütükcü, "Bu protokol ile hedefi ortak olan Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ve Teknik Üniversitemiz, insan kaynağı ile ilgili faaliyetlerine kurumsal destek alabileceği çok önemli bir kaç tane kurumu yanına almış oldu. Bunlardan en önemlisi de STM'nin bu protokolün paydaşı olması" dedi. 

Türkiye'ye örnek olacak model 

STM'nin savunma sanayi konusunda, yüksek kapasitesi olduğunu, projelerini yakından takip ettiklerini aktaran Kütükcü, "STM'nin, bu birikimini iki müstesna eğitim kurumumuza değişik vesileler ile aktaracak olması, iki eğitim kurumumuz için çok büyük bir kazanım. Ülkemizin ihtiyacı olan mühendislik kapasitemizin oluşturulmasına, gerek üniversitemizin gerekse üniversitemize ve sanayi sektörümüze istihdam kapasitesi hazırlayan meslek lisemizdeki öğrencilerimizin niteliğine çok önemli katkılar sunacak bu projenin hedefine ulaşacağına inanıyorum. İnşallah bu model de ülkede yeni bir çığır açacak" ifadelerini kullandı. 

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik de üniversitelerinde STM'nin projelerinde danışmanlık yapan öğretim üyelerinin bulunduğunu aktardı. Projelerin ve danışmanlık çalışmalarının artmasını istediklerini vurgulayan Özçelik, "Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Aynı şekilde Konya Sanayi Odası'nı ve bağlı şirketleri ziyaret ediyoruz. Bunun bir meyvesi olarak da bugün burada protokol imzalıyoruz" dedi.
STM İş Geliştirme Daire Başkanı Ahmet Salih Erdem ise,  proje ile STM'nin bilgi ve birikimlerinin öğrencilere aktarılacağını dile getirerek, "Savunma sanayisinde dünyada ilk 100'e girdik. Gemi ve büyük projelerle buna imza attık. Bugün burada imzaladığımız protokol, iş birliği ve anlaşmalar çok kıymetli. Edindiğimiz bilgi ve birikimin bir şekilde öğrencilere kanalize edilmesi gerekiyor. Bu yüzden de bu protokol çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi" ifadelerini kullandı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy da, proje ile öğrencilerde yerli ve milli bilincinin daha fazla artacağına işaret ederken, MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger ise, öğrenciler için önemli kazanımları olan projenin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını belirtti. 
Konuşmaların ardından kurumlar arasında, Eğitimde Sosyal ve Bilimsel İş Birliği Uygulama Protokolü imzalandı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar