Konyalı vatandaşların balık tercihi “Hamsi ve İstavrit”


Konyalı vatandaşlar semt pazarlarındaki balık tezgahlarında yer alan balıklar arasında en çok tercihleri Hamsi, İstavrit ve palamuttan yana kullanıyorlar.Sıralama ise 5-10 TL arasında olan Hamsi ilk sırada yer alırken, 20 TL olan İstavrit ikinci sırada, 20-35 TL arasında olan Palamut ise üçüncü sırada yer alıyor.

Konya'da en çok talep gören balıklar arasında Hamsive  İstavrit'in olduğunu belirten,Okyanus Balıkçılık Yetkilisi  Harun Fünlü;" Kış aylarına girdik, sağlıklı ve mevsimi olması dolayısıyla tercih edilen balıklar tezgahları doldurdu. Hamsi,İstavrit, Sazan, Palamut, Levrek... İster fırında ister tavada tercih edin. Mevsiminde oldukça faydalı olan balık Türk vatandaşının kışın vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.. Vatandaşa Hamsi ve İstavrit yetiştirmekte adeta güçlük çekiyoruz. Bizim hedefimiz en iyi balığı Konyalı vatandaşları yetirmektir.

Karadeniz'de bu aylarda bulunan balık aslında hamsidir. Fiyatları da son günlerde genel olarak baktığımızda denizden mahsul fazla çıktığı için iyi seviyelerde. Vatandaş tezgahta hangi balık en ucuzsa onu alıyor. O balıklar da hamsi, ve istavrittir"

Hamsinin şu sıralar en çok tercih edildiğini ifade eden Fünlü; Hamsi'den sonra ise tercih edilen balık İstavritdir.  Vatandaş İstavrit balığını doğallığından dolayı tercih ediyor.Fiyatlarına gelince bugünlerdeki tezgahların yıldızı olan Hamsi Konyamız'da 5 ile 10 TL arasında, İstavrit ise 20 TL'den alıcısı buluyor. Özellikle vatandaşlara şunu hatırlatmak istiyorum. Küçük balık her zaman ucuz olur ve zahmetli olur.Bildiğiniz ve güvendiğiniz balıkçılardan alışveriş yapın.

 Hamsiyi tercih eden  Konyalı vatandaşlar 10 TL fiyatın uygun olduğunu ve fiyatların biraz daha düşmesini temenni ediyorlar.
Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar