Hayırsever Cahit Uzman Anıldı

Yüksek Mimar İşadamı Sanayici merhum Cahit Uzman doğumunun 82, vefatının da 6. yılında ailesi ve dostları tarafından anıldı.

Uzman ailesinin evinde yapılan anma töreninde konuşan gazeteci yazar İhsan Kayseri Cahit Uzman'ın Konya'ya yeni ufuklar açan, ileri görüşlü ve hayırsever bir insan olduğuna vurgu yaparak, "Gazi Mustafa Kemal İlkokulundan sonra Sanat Okulu Torna Tesviye bölümünü 1953 yılında bitiren Cahit Uzman 1954 yılında başladığı İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'ni 1958 yılında bitirerek mimar oldu" dedi.

Vatani görevini Gelibolu'da yedek subay olarak ifa eden Uzman'ın daha sonra girdiği sınavda başarılı olup Yüksek Mimar olduğunu ve Konya'da büro açtığını anlatan Kayseri, "1967 yılında Meliha hanım ile evlendi ve kızları Özlem ile oğulları Hakan dünyaya geldi. Konya için önemli çalışmalar yaptı, yatırımlara imza attı, istihdam oluşturdu, hayır işlerinden geri durmadı. O yıllarda Cahit Uzman gibi 100-150 işadamı-sanayici olsaydı Konya'nın çehresi çok daha değişip gelişirdi" şeklinde konuştu.

İş adamı Ali Sandıkçı'da, okul yıllarında tanıştıklarını ve birbirlerine değer verdiklerini anlatarak, "İş hayatında da ortak olarak beraberliğimizi sürdürdük. Cahit bey ileri görüşlü ve yenilikçiydi. İnşaat fuarlarını takip eder yenilikleri Konya'da uygulardı. Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyen bir hayırseverdi" dedi.

Meliha Uzman'da vefat yıldönümünde eşine vefa gösteren dostlarına teşekkür ederek, "Cahit bey son derece zarif, mütevazi ve çalışkan bir insandı. Kimsenin kalbini kırmazdı" şeklinde konuştu.
Program Abdurrahman Çınar'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve hatim duasıyla tamamlandı.


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar