Seçim Öncesi Ekonomiye Dikkat


Ekonomistler 24 Haziran seçimleri öncesi dolar üzerinden yapılan ekonomik operasyonu yorumladı. Prof. Dr. Osman Okka, "Bu saldırı fiili olarak 15 Temmuz gecesi tanklarla yapıldı. Halkımız bu vahşi saldırıyı durdurdu. Böyle bir ekonomik saldırının hainler tarafından geleceği uzun zamandır beklenmekteydi. Şimdi ise ekonomik olarak karşımıza çıktı. Türkiye'nin Başkanlık Sistemi'ne geçmesi her şeyin tuzu biberi oldu. Yükseliş ile alakalı Türkiye'deki yabancı sermayeli bankalar incelenmelidir, geçmiş yıllarda ekonomiyi nasıl alt üst ettiklerini gördük" ifadelerini kullandı.

24 Haziran seçimleri öncesi dövizde yaşanan hareketlilik ile ilgili konuşan ve çarpıcı değerlendirmelerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Okka, Türkiye'nin istikralı duruşunu bozmak isteyenlerin çeşitli araçları kullanarak ekonomik operasyona giriştiğini belirtti.

"Yabancı Sermayeli Bankaların Dolar Politikası İncelenmeli"

Prof. Dr. Osman Okka, "Benzer yükselişleri 1997, 2000, 2001 tarihlerinde de görmüştük ve o dönem ekonomimiz büyük bir yıkıma sürüklendi. Şu anda ise ekonomimiz 2002 tarihine göre 3 kat daha güçlü, ekonomide serbest kur sistemi hâkim ve iktidar ekonomiyi iyi derecede kontrol edip yürütüyor, bankacılık sistemi oldukça gelişmiş durumda, IMF ile ilgili bir borç politikamız yok ve hükümet ekonomik yönetime hâkim. Ekonomi canlı bir varlık gibidir. Bazı yerler aksayabilir de hükümetin müdahalesiyle bunların çoğu giderilir. Fakat döviz ile Türk ekonomisini yıkmak için başlatılan saldırı çok farklı bir şey. Gördüğümüz kadarıyla döviz saldırısı küresel sermaye grupları ve emperyalist NATO ortaklarımız tarafından Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan çıkması, İsrail karışıtı bir politika yürütmemesi, Akdeniz Gaz yataklarından pay almaması, küresel güç olmaması için yapılan Londra merkezli bir saldırıyı yaşıyoruz. Amaç Türk ekonomisini çökertmek ve arkasından Türkiye'yi bölmektir. Türkiye'deki yabancı sermayeli bankaların davranışları kontrol altına alınmalıdır. Geçmiş tarihlerde serbest piyasada bunların doları nasıl tetiklediklerini, ekonomiyi alt üst ettiklerini gördük" şeklinde konuştu.

"Başkanlık sistemini istemiyorlar"

         Dövizdeki hareketliliği Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesine bağlayan Prof. Dr. Okka, "Batı başkanlık sistemini kendisi kullanırken bize parlamenter sistemi dayattılar. En büyük tepkilerinden birisi sistem değişikliğine karşıdır." dedi.

"15 Temmuz'un Ardından, Bu Kez Ekonomi Üzerinden Saldırıyorlar"

         Bugün ki dolar üzerinden yapılan spekülasyonların geçtiğimiz dönemlerde de farklı şekillerde karşımıza çıktığını aktaran KTO Karatay Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Okka "Bu saldırı 15 Temmuz gecesi tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle yapıldı. Halkımız bu vahşi saldırıyı durdurdu. Böyle bir ekonomik saldırının geleceği çoktandır beklenmekteydi. Şimdi karşımıza çıktı. Burada Türkiye ekonomisinin çok güçlü ve sağlam olduğunu görüyoruz. Türk iş dünyasında, ekonomi çevrelerinde ve vatandaş nezdinde döviz kurları üzerinden bir panik ortamı üzerinden manipülatif bir sonuç almaya çalışıyorlar. Böyle bir harekete prim vermememiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

 

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar