Konya, Türkiye ihracatından aldığı payı yüzde 1,09’a çıkartarak 13. sıraya yükseldi.


​2017'nin ilk ihracat verileri açıklandı. Ocak ayına rekor ihracat artışı ile başlayan Konya ihracatını yüzde 19,8 artırdı. Konya, Türkiye ihracatından aldığı payı yüzde 1,09'a çıkartarak 13. sıraya yükseldi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk "Çalışarak ihracatımızı artıran tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum. Müteşebbislerimizin azimli ve inançlı çalışmaları sayesinde ilerleyen aylarda daha yüksek oranlarda ihracat artışı yakalayacağız. Böylelikle hem şehrimiz hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2017 yılı Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı.  Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ihracat rakamlarını değerlendirdi:

"TİM'in açıklamış olduğu verilere göre Türkiye'nin Ocak - 2017 ihracat rakamı 10.5 milyar dolar olup ilimizin Ocak ayı ihracat rakamı 114.4 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye'nin ihracatının yüzde 15 artış kaydettiği ocak ayında Konya bu rakamın da üzerinde yüzde 19.8 oranında artışı yakalamıştır. Buna göre Konya il bazında genel ihracattaki payını yüzde 1,09'a çıkartarak 13. sırada yer aldı. Türkiye ve Konya olarak 2017 ihracatında rekor bir artış yakalamak büyük moral vermiştir. Geçtiğimiz yıl parite, emtia-petrol fiyatlarındaki düşüş ve Rusya, Irak, Suriye pazarlarındaki sorunlar, AB ülkelerindeki ekonomik krizler ihracatımızı sınırlamıştı. Dünya ekonomilerinin daraldığı, istenilen büyümenin elde edilemediği 2016 yılında en büyük sorun olarak tüm ülkelerin ithalatını kısma yolu tercih etmesi oldu. Bu durum genel dünya ticaretinde azalma eyilimini ortaya koydu. Bunlara rağmen ülke olarak geçen yıl dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 0.89'a çıkararak rekor kırdık. AB'nin ithalatından alınan payı da yüzde 1.28'e çıkardık. Yılın ilk ayında gerçekleşen artış ülke olarak istenilen ihracat rakamlarına ulaşacağımızı göstermektedir. Bu ihracat artışı, kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimlerinin, kurlardaki spekülatif dalgalanmaların reel sektörümüzde karşılık bulmadığını göstermektedir. Konya olarak 2017'ye Türkiye ortalamasının üzerinde bir artışla başlamamız ayrı bir mutluluk ve gelecek için umut vermiştir. 2016 yılında alternatif pazar arayışlarımızı yoğunlaştırmamıza rağmen dünyada ve ülkemizde dış ticaretin gerilemesine paralel olarak Konya da ihracatta kayıp yaşamıştır. Geçtiğimiz yıl yaptığımız çalışmaların meyvesini 2017'de alacağımızı görmekteyiz. Çalışarak ihracatımızı artıran tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum. Müteşebbislerimiz azimli ve inançlı çalışmaları sayesinde ilerleyen aylarda daha yüksek oranlarda ihracat artışı yakalayacaktır. Böylelikle hem şehrimiz hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi.  

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar