Konya Ticaret Odası’nda Ağustos ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.


​KTO Başkanı Selçuk Öztürk meclis toplantısında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Konya Ticaret Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı, KTO Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı'nın yönettiği toplantıda Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, gündemdeki ekonomik gelişmler ve Oda faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

'15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ekonomimizdeki Gelişmeler' konulu sunum yapan Başkan Öztürk, "Darbe girişiminin Türkiye'nin siyasi istikrarının yanı sıra ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine de kastettiği aşikârdır. Piyasalar açısından değerlendirdiğimizde 15 Temmuz'un ekonomiyi beklenenden daha az ölçüde etkilediğini görmekteyiz. Bu durumun temel nedeni Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri alarak piyasaları yatıştırmasıdır. Darbe girişiminin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor's, Moody's ve Fitch'in Türkiye'nin kredi notu hakkında yaptığı açıklamalarda ise kuruluşların olumsuz bir tavır takındığı görüldü. Fitch, darbe girişiminin Türkiye'de siyasi riskleri artırdığı ve Türk hükümetinin vereceği tepkilerin not değerlendirmesinde etkili olacağı açıklamasını yaparken; S&P, siyasi ortamı gerekçe göstererek Türkiye'nin notunu düşürdü. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's de Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu düşürmekle tehdit etmesiyle darbe girişiminin bir diğer küresel ayağı olduğunu gösterdi. Bu olumsuz bakış ve kredi notunun düşürülmesi ilk etapta uluslararası yatırımcılar ve piyasalar açısından Türkiye'ye karşı adil olmayan tavırlarının göstergesidir. Bu süreçte, Türkiye ekonomisi karar alıcılarının ve özel sektörün ekonomik ortamı yatıştırıcı ve normalleşmeye katkı sağlayıcı açıklamalar yapması oldukça önem kazanmaktadır. Ekonomide normalleşmenin sağlanması için de yatırım ortamını güçlendirecek adımların süratle atılması gerekiyor. Bunun yanı sıra devam eden üretim ve ihracat paketi çalışmalarının, yatırımların niteliğini artıracak yeni teşvik unsurlarını içerecek şekilde güçlendirilmesi ve tamamlanarak bir an önce uygulamaya konması gerekiyor. Ayrıca Türkiye'nin yüksek teknolojili yatırımlara pozitif ayrımcılık yapan bir vergi reformuna gitmesi gerekiyor. Şimdi yatırım ortamımızı diğer ülkelerle sadece eşitleyecek değil, bir adım öne çıkaracak adımlar atmaya daha çok ihtiyacımız var. Son iki yıldır Türkiye dört seçimden geçti. Güneyimizde Suriye'de büyük bir savaş çıktı ve Suriye'den Türkiye'ye 3 milyon mülteci geldi. Çözüm süreci yarıda kaldı. Doğu ve güneydoğuda terör saldırıları arttı. Şimdi son 2-3 yıldır bütün bu olup bitenlere rağmen, Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 3,5 civarında güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Devletimizin ve milletimizin bu mukavemet gücü, 15 Temmuz şokunu da kısa sürede atlatmamızı ve yeniden ve daha güçlü bir şekilde büyümeye ve kalkınmaya devam etmemizi sağlayacaktır" dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar