Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk 2016’da büyümenin hızlanacağını söyledi


​Türkiye ekonomisi 2015'te yüzde 4 büyüdü. Son çeyrekte yüzde 5,7 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi yıllık yüzde 4 büyüme gerçekleştirdi. Açıklanan rakamlar iş dünyasınca memnuniyetle karşılandı. Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin 2015'te dünya ekonomilerinden pozitif ayrıştığını, üst üste yaşanan terör olaylarının günlük yaşamı ve ekonomik canlılığı etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk 2016'da büyümenin hızlanacağını söyledi.

TÜİK 2015 dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 5,7 oranında büyüdü. Yıllık GSYH artış oranı ise yüzde 4 oldu. 3,8 olan piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşen büyüme iş dünyasınca memnuniyetle karşılandı.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, "Ekim – Kasım 2015 dönemini kapsayan 4. Çeyrek büyümesi yüzde 5,7 oranında gerçekleşmiştir. 2015'in tamamında ise bu oranın beklenilenin üzerinde gerçekleşmesinden dolayı iş dünyası olarak olumlu değerlendiriyoruz. 2015'in ikinci yarısından itibaren Türkiye'de siyasi belirsizlikle birlikte artan terör olaylarını yaşadık. Bununla birlikte eş zamanla olarak ülkemiz uluslararası kaynaklı küresel piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenmiştir. Tüm bunlara rağmen 2015'te yıllık yüzde 4 büyüme dünya çapında bir başarıdır. Hem sanayi üretimi hem de GSYH verileri ışığında değerlendirebiliriz ki Türkiye 2016'da büyümesini hızlandıracaktır. FED'in ve Avrupa Merkez Bankası'nın kararları gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine bir süre olumlu katkı sağlayacaktır. 2015'te dünya ekonomilerinden pozitif olarak ayrışan Türkiye bu olumlu havayı iyi değerlendirecektir. Büyümeye en büyük katkıyı özel sektörümüz sağlamıştır. Ekonomiyle ilgili tüm veriler yeniden yüksek oranda büyüme için tüm kesimlerin istekli olduğuna işarettir. Yeni bir ekonomik reform ortamı yakaladığımız bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz dönem; ekonominin yeniden ana gündem maddesi haline gelmesi ve yapılması gereken yapısal reformlar açısından da önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu noktada son üst üste yaşanan terör olaylarının günlük yaşamı ve ekonomik canlılığı etkilemesine izin verilmemesi kritik önem taşımaktadır. Böylesine zorlu bir dönemde üreten, yatırım yapan, dünya pazarlarına açılan böylelikle ülkesinin büyümesine katkı sağlayan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum" dedi.    

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar