Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Ahilik ve Meslek Ahlakı” Kitabı Takdim Edildi


​Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Borsası (KTB), Sosyal Güvenlik Kurumu ve Konya Vergi Dairesi'nin ortaklaşa düzenlediği programda "2014 yılı Ekonomi Ödülleri" sahiplerini buldu. Ödül törenine Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ve çok sayıda davetli katıldı. Ödül töreninde Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası adına, KSO Başkanı Memiş Kütükcü konuşma yaptı.

Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu "Konya ruhumun yoğrulduğu, feyzi bol makamdır. Başkentler başkentidir, ilk başkentimizdir. Fikir, ilim Konya'ya doğru akar; sonra Konya'dan etrafa yayılır. Saraybosna'ya gittiğinizde de, Belh'e gittiğinizde de Konya'nın izlerini görürsünüz. Bu medeniyet şehri Kılıçarslan'dan beri asla nesne olmadı, merkez oldu. Bu şehirdeki bolluk, bereket nedeniyle bu şehrin kaderi muhtaçlara kucak açmak oldu. Bu yıl, Allah'ın izniyle Kudüs gibi asırlarca önce kendisine haçlı ordularına karşı Konya'mızın kalkan olduğu kutsal bir şehirden bayrağı devralıp "İslam Dünyası Turizm Başkenti" oluyoruz. Seneye de aynı bayrağı Medine'ye, bir başka kutsal beldeye devredeceğiz" dedi.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bir Yörük çocuğu ve ahi olduğunu hatırlatan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Ben de artık baktığımda Kayseri'den çok Konya'ya geldiğimi görüyorum. Konyalı işadamlarının bireysel hareket etmek yerine birlikte çalışmalarından dolayı mutluyum. Ne zaman Konya ile ilgili bir iş olsa Konya'daki işadamlarını hep birlikte görüyorum. Bu bir rahmettir, zira birlikte rahmet vardır. Marka olan şehirler birlik ve beraberlik sayesinde yükselmiştir. Konya bir zamanlar tarımla, buğday ambarı olmakla anılırken şimdi Türkiye'nin ticaret ve üretim merkezlerinden biri konumundadır. Konya beş üniversite ile aynı zamanda bir de eğitimin merkezi oldu. Bu yıl da Sayın Başbakan'ın desteğiyle İslam ülkeleri turizm başkenti oldu" ifadelerine yer verdi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başkan Selçuk Öztürk İle Birlikte Kitabı İnceledi


Yapılan protokol konuşmalarının ardından firmalara 10 dalda 70 ödül verildi. KTO Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Öztürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na KTO Karatay Üniversitesi yayını olan "Ahilik ve Meslek Ahlakı" kitabını takdim etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu iş dünyasının üniversitesi olarak yola çıkmış ve kuruluşu 1251 yılına dayanan; eğitim, bilim ve kültür tarihinin simgesi olan Karatay Medresesi'nin günümüzdeki ruhu ile eğitim faaliyetlerine devam eden KTO Karatay Üniversitesi yayını "Ahilik ve Meslek Ahlakı" kitabını inceledi.

 

"Ahilik ve Meslek Ahlakı "Kitabı

Çeşitli üniversitelerden birçok akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımı ile Türkiye'de ilk kez bir üniversitede ders olarak okutulan "Meslek Ahlakı ve Ahilik" kitabı KTO Karatay Üniversitesi tarafından yayınlandı. Meslek Ahlakı ve Ahilik çalıştayı sonrasında oluşturulan, birçok akademisyenin katkıları ile yayımlanan kitap Meslek ve Ahlak, Ahiliğin Tarihsel Gelişimi, Ahilik ve İktisadi Düzen, Ahilik ve Eğitim, Ahiliğin Toplumsal ve Siyasal Yansımaları konularını içeriyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar