Kombassan Anadolu’da ağırlığını hissettiriyor


​Ekonomist dergisinin yayınladığı "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" adlı araştırmasında Kombassan'ın 5 şirketi de yer aldı.

Haftalık ulusal yayın yapan Ekonomist dergisinin yayınladığı "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" adlı araştırmasında Kombassan'ın 5 şirketi de yer aldı. 

2004 yılından bu yana açıklanan sıralamada bu yıl Kombassan Kağıt, Komyapı, Komgıda, Kompen ve Muratlı Karton yer aldı. Kombassan Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" arasında, 5 şirket ile yer almalarının kendilerini memnun ettiğini, ancak sıralamada daha fazla şirketlerinin yer alması için çalışacaklarını ifade etti.

ŞİRKETLERİN EKONOMİK GÖSTERGELERİ OLUMLU
Kombassan Kağıt, Komyapı, Komgıda, Kompen ve Muratlı Karton'un cirolarının bir önceki yıla göre yüzde 21 artırdıklarını ve 2014 yılı verilerine göre Kombassan'ın cirosunun 1,19 milyar TL olduğunu söyleyen Haşim Şahin, bir önceki yıla oranla toplam cirolarında yüzde 13'lük bir artış olduğunun da altını çizdi. Planlanan hedeflerin önemli ölçüde gerçekleştiğini de vurgulayan Şahin, cirolarının yaklaşık 330 milyon TL'lik kısmının ihracat geliri olduğunu ve bu rakamın da toplam cirolarının yaklaşık yüzde 30'una karşılık geldiğini söyledi. Kombassan'a bağlı şirketlerin ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 32 artırdığını da belirten Kombassan Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin, 2014 yılında yaklaşık 36,5 milyon TL yeni yatırım gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

KAĞIT ÜRETİMİNDE İDDİALI
Kombassan'ın "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" arasında yer alan Kombassan Kağıt, Türkiye'de 1. hamur kağıt üreten 4 tesisten biri. Kombassan Kağıt karton, mikrodalga oluklu kutu ambalaj ve mikro dopel kutu imalatı yanında, A4 ebatlarında TürkCopy, SpeedCopy, UltraCopy fotokopi kağıtları ve Komeks markalı Defter üretimi ve yüzde 100 beyazlatılmış kimyasal selüloz kullanarak 60 gr/m²'den 160 gr/m² ye kadar birinci hamur kağıdı, istenilen ölçüde ve gramajda ebat ve bobin kağıt seçeneklerini müşterilerine sunmakta.

PVC SEKTÖRÜNDE 3 MARKA
PVC sektöründe Konya'da toplam 135 bin metrekare alanda PVC Profil ve PVC Profil'den mamul Kapı Pencere ayrıca Isıcam (çiftcam) üretimi yapan Kompen sektörde yaptığı yenilikler ve ürün çeşitliliği ile adından söz ettirirken, Bauplast ve Fensterbau markaları ile de ülke genelinde yaklaşık 700 bayisi ile hizmet veriyor. Kompen şu anda 30 ülkeye ihracat yapıyor.

KOMGIDA'DAN YATIRIM ATAĞI
Kombassan'ın gıda alanındaki yatırımlarından olan Komgıda, yaklaşık 1 milyon metrekare açık ve 76 bin metrekare kapalı alandan oluşan tesislerinde, Golda ve Melda markaları ile hizmet veriyor. Makarna, un, bakliyat, bisküvi-gofret kaplamalı ürün ve süt-canlı büyükbaş hayvan üretim satış, dağıtım ve ihracat faaliyetleri olan Komgıda, 85 ülkeye hizmet veriyor. Gıda gruplarında yıllık ortalama 80 bin ton üretim yapan şirket, yapacağı yeni yatırımlarla sektörde ağırlığını hissettirecek.

KOMYAPI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İDDİALI
Kombassan'ın inşaat sektöründeki yatırımı olan KOMYAPI, endüstriyel yapılar, alışveriş merkezleri, oteller, toplu konutlar, turizm kompleksi, iş merkezi gibi üst yapı, kanalizasyon içme suyu, elektrik, telefon hatları gibi alt yapı projelerini gerçekleştirmeye devam ediyor. KOMYAPI bugüne kadar TOKİ projelerinde gerçekleştirdiği 10 bine yakın konut başta olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli projeye imza atmış bir kuruluş. Yıllık ortalama 4000 konut üretebilme kapasitesine sahip Komyapı kullandığı teknolojiyi sürekli olarak yeniliyor.

kombassan-anadolu'da-agirligini-hissettiriyor-2.jpg

TEKİRDAĞ'DA KARTON ÜRETİMİ
Tekirdağ ili Muratlı İlçesinde faaliyetini sürdüren Muratlı Karton tesislerinde, 225-400 gr/m2 arasında değişen gramajlarda kuşeli karton üretiyor. Tesislerde, yüksek basılabilirlik özelliği isteyen her türlü ambalaj ve grafik baskı işlerinde kullanılmak üzere, Alfaprint tescilli marka ile kuşe dubleks kartonlar, ilaç, kozmetik, yiyecek maddelerinin lüks ambalajlarında ve kartpostal baskılarında kullanılmak üzere, Alfatriplex tescilli marka ile kuşe triplex kartonların üretimi yapılıyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar