5 milyar tasarruf sağladık


​Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) Daire Başkanı Ferruh Solak, göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Kamu İhale Kurumu,  Elektronik İhale Daire Başkanı Ferruh Solak, EKAP'ın işlevi hakkında bilgiler verdi. Solak, "Özetle, ihalelerin çevrimiçi şekilde olmasını sağlayan ve düzenleyen bir kurumdur. EKAP, elektronik ortamda yayınlanan ilanların ihale duyurularına ve dokümanlarına erişilmesini sağlıyor.  EKAP'a kayıtlı gerçek / tüzel kişilerin mobil cihazlardan mobil imzalarını kullanarak ihale dokümanlarını indirebileceği ve bu sayede istekli olabilecek sıfatını kazanabiliyor. Kurduğumuz elektronik ihale altyapısı ile  binlerce sayfa kağıt trafiğini ortadan kaldırarak, süreçteki insan unsurunu minimize ettik. Böylece, ülkemize yıllık yaklaşık 5 milyar liralık bir tasarruf sağladık. Gerçekleştirdiğimiz proje ile  diğer ülkelerin de dikkatini çektik. Onlara da bu altyapıyı kurmaları konusunda danışmanlık hizmeti verdik" dedi.


KÂĞITSIZ İHALELER YAPILIYOR

Artık kâğıtsız ve insansız ihalelerin yapılmaya başlandığını ifade eden Solak,  "2013 yılı Haziran ayından itibaren tıbbi cihaz ihalelerinde yüzde yüz kâğıtsız ve insansız ihale yapılmaya başlandı. Teklifler elektronik ortamda veriliyor ve değerlendiriliyor. Daha önceden bir ihaleye teklif veren firmalar arasında bir şekilde anlaşma yoluna giderek hukuki açıdan devleti zarar uğratma şeklinde olabilecek ihalelere yeni yapıda izin verilmiyor" dedi.


MEVLA NEYLERSE, GÜZEL EYLER


Solak ayrıca deneyimli bir bürokrat olmasından dolayı Konya'da siyasete girecek misiniz sorusuna ise, "Eskiler "Allah var, keder yok" derler. Hayatta dilediklerimiz kadar, dilemediklerimiz de gelip kapımızı çalabilir. Evet, siyaset ülkemize, milletimize, hemşerilerimize hizmet etmek için iyi bir fırsat. Yine eskilerin söyleyişiyle devam edecek olursak, "Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler."diye konuştu.

 

 

 

 

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar