KTO'da Özel Pazar tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.


​Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ve Borsa İstanbul (BİST) tarafından ortaklaşa düzenlenen Özel Pazar tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Şirketlerin büyümesinin kaynağı olan sermayenin en kolay ve en çok yatırımcı alternatifi arasından temin edilebilmesi amacıyla, şirketleri halka açılmadan, halka açık olmanın getirdiği mevzuattan muaf bir şekilde nitelikli yatırımcılarla buluşturan Özel Pazar, Borsa İstanbul tarafından Konya Ticaret Odası'nda düzenlenen programda Konyalı işletmecilere tanıtıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erkuş, "Konya Ticaret Odası olarak Konya'nın kalkınması için üyelerin işlerini geliştirecek çalışmalara önem verdiklerini belirterek, Özel Pazar'ın sunduğu avantaj ve fırsatların anlatılacağı tanıtım toplantısının Konya açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Erkuş "Yaptığımız çalışmalar neticesinde şirketlerimizin büyümesinin önünde engel olan konulardan biri de sermaye eksikliği olduğunu görmekteyiz. Bu sorunun çözümü için gereken çalışmaları yerine getirmekteyiz. Şirketlerin büyümesinin kaynağı olan sermayeye ulaşabilmenin yolarından biri de en kolay ve en çok yatırımcı alternatifi arasından temin edilebilmesi amacıyla Özel Pazar'dan faydalanmak.  Konu ile ilgili olarak, Borsa İstanbul yetkileri tarafından katılımcılara bilgi verilmesi amacıyla bu toplantıyı organize ettik.  Özel Pazar'ın sunduğu avantaj ve fırsatların anlatılacağı tanıtım toplantımızın hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

BİST Kotasyon ve Özel Pazar Grup Müdürü Sertaç Fuat Karaoğlu da Özel Pazar'da şirketlere sunulan imkanları anlatarak "Henüz yeni kurulmuş girişimcilerden, büyüme potansiyeline sahip en büyük şirketlere kadar tüm şirketleri borçlanmadan büyümelerini ve yatırımlarını finanse edecek sermayedarlarla gizli ve güvenilir bir platformda bir araya getiren Özel Pazar, aynı zamanda şirket ortaklarının ve yatırımcıların mevcut hisselerini satarak yatırımlarını nakde dönüştürmeyi de sağlamaktadır. Yeni kurduğu şirkete kaynak arayan girişimci, finansman arayan bir anonim şirket likidite arayan bir şirket ortağı yada nitelikli bir yatırımcı Özel Pazar'a üye olabilir. Pay alım satımlarının bu pazarda gerçekleştirilebilmektedir. Özel Pazar üyelerinin aracı ve servis sağlayıcıların verdiği profesyonel aracılık, bağımsız denetim, hukuk danışmanlığı, finans danışmanlığı gibi hizmetlerden yararlanabilmektedir" dedi.

Konuşmaların ardından BİST Çözüm ortağı Yasin Beceni "Yatırımcı Karşısında Şirketler" Hazine Müsteşarlığı Finansal Araçlar ve Piyasaları Geliştirme Dairesi Başkanı Hakan Ertürk'te "Bireysel Katılım Sermayesi Tanıtımı" konulu bir sunum yaptı. Toplantının sonunda katılımcıların Özel Pazar'a ilişkin soruları cevaplandırıldı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar