KTO'nun Kasım ayı toplantısı gerçekleştirildi


​Konya Ticaret Odası'nın Kasım ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Meclis toplantısında Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan 9 maddelik ekonomide dönüşüm programını değerlendirdi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı'nın yönettiği toplantıda, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Oda faaliyetleri ile gündemdeki konuları değerlendirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ekonomide 9 maddelik dönüşüm programıyla ilgili sunum yapan Başkan Öztürk, "İlan edilen 9 sektör ve 417 eylem planı reel sektörü ilgilendirmektedir. 25 alanda geniş kapsamlı dönüşüm öngören programın ilk 9 maddesi ile Türkiye'nin ekonomide 4 yıllık yol haritası açıklandı. Reel sektör temsilcileri olarak bizlerin de yakından takip etmesi gerek programlarla Hükümetin hedefi, 2018 yılına kadar GSYH'yi 1,3 trilyon dolara çıkarmak, cari açığı yüzde 5,2'ye çekmek, işsizlik oranını da yüzde 7 civarına indirmektir. Reel sektör için en önemli maddelerden biri Türkiye'nin ara malı ithalatını azaltmaya yönelik alınacak tedbirlerdir. İthalata bağımlılığı bitirme programı ile Türkiye'nin ihracatının ithalatı karşılama oranı 2018 yılında %70'in üzerine çıkarılması hedefleniyor. Bu hedef gerçekleşmesi durumunda diğer gelirler ile ülke ekonomisi, cari açığı kontrol altına alacaktır. Ülkemizde yapılan Ar-Ge çalışmalarını, ticareti yapılabilecek ürünlerde kullanabilecek seviyeye getiremedik. Program ile orta ve yüksek teknolojili üretime yönelik yatırımlar desteklenecek. Diğer taraftan kamu alımları yoluyla yerli üretimin desteklenmesi konusu uzun süredir oda olarak gündeme taşıdığımız bir konu idi. İki sene önce bu konuda bir rapor hazırlayarak ilgili kurumlarla paylaştık. Bu konunun ekonomide dönüşüm planında yer almasını çok doğru bir adım olarak görüyoruz. Savunma, enerji, sağlık ve diğer bir çok önemli sektörde kamu alımlarında belirli oranda yerli alım şartı öngörülmektedir. Yabancı firmalara verilen ihalelerde de aynı şart geçerli olacaktır. Gelişmiş bir çok ekonomide bunun örnekleri görülmektedir. Ülkemizde de dönem dönem savunma sanayinde yapılan bu uygulama ile savunma sanayimizin güçlendiğini ve ihracatta dünya çapında söz sahibi olduğunu görmekteyiz. Savunma sanayi ile birlikte, tıbbi cihazlar, raylı taşıtlar gibi konular Türkiye'nin üretim teknolojisine sahip olmadığı önemli açık verdiği sektörler olarak görülmektedir. Bu program beklentimiz olan 'Offset' yasası ile birlikte uygulanırsa Türkiye hem birçok sektörde ithalatını azaltacak hem de sektörlerde üretim teknolojilerine sahip olacaktır. Dış ticaret açığı verdiğimiz en önemli konuların başında enerji ithalatı gelmektedir. Burada da yerli kaynaklarla enerji üretiminin desteklenmesi öngörülmektedir. Taşımacılıkta lojistiğe dönüşüm programı da özellikle şehrimizi ilgilendiren bir konudur. Ekonominin verimliliği açısından son derece önemli bir konu olarak görmekteyiz. Taşımacılık sektörüne faaliyet gösteren üyelerimiz de bu dönüşüm programına en kısa sürede uyum sağlamalıdır. Üretimi destekleyici, ithalata bağlılığı azaltıcı bu destekler Türkiye'nin en önemli sorunlarına 2018 yılına kadar çözüm getirmeyi planlamaktadır. Açıklan bu 9 programın Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.    

Son bir aylık Oda faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, Meslek komiteleri istişare toplantılarına yoğun katılımla devam ettiklerini ve sektörel gelişim için önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Fas ve Cezayir'de Mart ayında otomotiv yedek parça sektöründe ikili iş görüşmeleri organizasyonu planladıklarını ifade eden Öztürk, üyelerin talep ettikleri sektörlerde 2015 yılında farklı pazarlara açılma çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.  

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar