KTO Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katıldı.


​KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Marakeş'te düzenlenen 5. Küresel Girişimcilik Zirvesi'ne katıldı.

Beşincisi bu yıl Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanlığı ile ABD ortaklığında Fas'ta düzenlenen Küresel Girişimcilik Zirvesi tamamlandı. 20-21 Kasım tarihlerinde Marakeş'te düzenlenen zirveye Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) temsilen Konya Ticaret Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk katıldı.
ABD adına ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in katıldığı zirvede "teknoloji gücünün, yaratıcılık ve girişimciliği güçlendirmenin hizmetine sunulması" konusu görüşüldü. Zirvede ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, özellikle gelişmekte olan ülkelerde işsizliğe çare olarak girişimciliğin teşvik edilmesinin önemini vurguladı. Fas Kralı 6. Muhammed de Afrika hükümetlerine "gençler ve kadınlara, güven duygusunu aşılama, sahip oldukları yetenekleri bilgiyle donatma ve girişimciliğe sevk etme" çağrısında bulundu. Zirvede; İslam'ın girişimcilik ve kazanmaya teşvik ettiğine değinilerek, "Girişimcilik ve yenilik birbirine bağlı değerler olduğu gibi toplu kalkınma ve özgürlüğün yolu da buradan geçer" ifadelerine yer verildi.
5. Küresel Girişimcilik Zirvesi'ni değerlendiren KTO Başkanı Selçuk Öztürk, "Girişimcilik anlayışını tüm dünyada güçlendirmek üzere ilki 2009 yılında Barack Obama liderliğinde düzenlenen Küresel Girişimcilik Zirvesi; iş adamları, yatırımcılar ve bankacılık kurumları arasında buluşma ve görüş alışverişi sağlanması amacıyla başlatılmıştı. Küresel krizin tüm dünya ekonomilerini etkilediği bir dönemde başlatılan zirve ile krizden çıkış için girişimciliğin özendirilmesi amaçlanmıştır. Bu seneki zirvede girişimciliğin güçlendirilmesi için teknoloji kullanımının önemi vurgulandı. Bugün küresel ekonomide gelişmekte olan ülkelerin ekonomik krize girmeleri tüm dünyayı etkilemektedir. Türkiye gibi ekonomiler daha fazla teknoloji ve inovasyona eğilerek hem kendi ülkelerine hem de tüm dünya ekonomisine fayda sağlayacaklardır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak Türkiye'de girişimciliği geliştirilmesine büyük önem vermekteyiz. TOBB Yönetimiz bu konuda dünya çapında projeler geliştirerek girişimciliğe destek olmaktadır. Zirve dolayısıyla ayrıca katılımcı ülkelerin üst düzey delegasyonlarıyla görüşme imkânı yakaladık. Bu açıdan zirve son derece faydalı olmuştur" dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar